Czynsz i opłaty

Dodane przez w Paź 30, 2011 w Wnętrze & Wystrój

Czynsz i opłaty

pieniadzeMając już zakupione swoje upragnione rodzinne gniazdo często o zawrót głowy przysparzają nas same opłaty. Czynsz pobierany przez właściciela nieruchomości jest zależny od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości mieszkania, na którym piętrze się lokal znajduje i jeszcze wielu innych. Jednak często jest on tak wysoki, że ludzie mają opóźnienia w uregulowaniu go. Do tego dochodzi coroczne rozliczenie ogrzewania, które obciąża nas dodatkowymi kosztami. Co roku oczywiście jest on podnoszony, nie są to jednak jakieś znaczące kwoty, ale mimo wszystko rośnie. Co zrobić gdy mamy problemy z opłatami mieszkaniowymi? Jest coś takiego jak dofinansowanie do czynszu czyli tzw. dodatek mieszkaniowy. Może go otrzymać każdy, jednak warunkiem jest niski dochód oraz określony metraż przypadający na osobę. Pierwszym krokiem do uzyskania takiego dofinansowania jest złożenie wniosku u zarządców swojego osiedla, czy też w urzędzie gminy. Pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku jest warunkowane następującymi zasadami:

  • 125% najniższej emerytury na osobę (od 1 marca 2011 r. będzie to 910,22 zł) – jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej niż jedna osoba,
  • 175 % najniższej emerytury na osobę (od 1 marca 2011 r. będzie to 1274, 31 zł) jeżeli w mieszkaniu mieszka jedna osoba

 

Takie wymogi są stosowane także mało osób spełnia takie warunki, jednak dla osób mających poważne kłopoty finansowe jest to dobre rozwiązanie i warto z niego skorzystać skoro jest taka możliwość. Wielu ludzi jednak nie wie, że istnieje taka możliwość.
Pomijając już czynsz i opłaty z nim związane dochodzą media. Prąd, gaz opłaty telekomunikacyjne, które są też bardzo wysokie. Wielu ludzi stara się oszczędzać, często jest tak że nie ma nas po prostu w domu całymi dniami. Dużo się pracuje w domu jest się gościem, więc skąd tak wysokie rachunki? Do kosztów zużycia np. prądu czy gazu doliczany jest tzw. stały abonament i wszystko zbiera się w jedną całość a my potem otrzymujemy niewyobrażalne rachunki. Cóż życie kosztuje i to bardzo dużo.
Wielu dostawców energii stosuje obecnie tzw. prognozy. Na czym one polegają? Firmy które dostarczają nam różnego rodzaju media wystawiają nam rachunki na podstawie prognozy zużycia, a potem dokonują korekt w zależności od rzeczywistego poboru czy to prądu czy gazu. Takie rachunki często wystawiane są kwartalnie i trzeba to przyznać szczerze często są zawyżane. Sumy czasem są tak wysokie, że na pewno każda osoba pomyśli sobie przecież ja tyle tego na pewno nie zużyłam! Cóż takie są obecne realia, jedynie niższa faktura przychodzi nam wyrównująca czyli korekta tych prognoz. Wiele osób nie zgadza się z taką formą płatności, chcą płacić za faktyczne zużycie a nie te prognozowane. Są zatem zwolennicy i przeciwnicy takich faktur. Dlatego też coraz więcej ludzi szuka po prostu nowych dostawców, porównuje ceny na rynku, kalkuluje i zmienia na lepszego dostawcę. Każdy szuka jak najtańszych rozwiązań, jeśli jest taka możliwość, a konkurencja robi się coraz większa to dlaczego z niej nie skorzystać?